ادامه مطلب

تاریخ ایجاد: پنج شنبه 01 دی 1393 تعداد بازدید: 1908 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
آموزش برنامه نویسی به خردسالان

آموزش برنامه نویسی به خردسالان

جام جم کلیک: چند سالی است کهبحث آموزش برنامه نویسی به کودکان در مدارس و حتی در مهدکودک ها به طور جدی دربرخی کشورهای توسعه یافته مطرح شده است و حتی برخی مدارس نیز دوره هایی را برایآموزش برنامه نویسی به کودکان برگزار می کنند.

چرا باید به کودکانبرنامه نویسی را آموزش داد؟

برخی کارشناسان آموزشیبر این باورند که کودکان به این ترتیب می توانند ضمن آشنایی بیشتر با دنیایدیجیتال و شیوه های بهره گیری موثرتر از آن، با برخی ویژگی های تفکر منطقی و حلنظام مند مساله هم آشنا می شوند.

برنامه نویسی فرآیندیاست که در آن از یک روند گام به گام برای حل مساله استفاده می شود. به این ترتیباگر بچه ها بتوانند از همان سنین پایین با مفاهیم مهمی نظیر الگوریتم و یا نحوهدادن دستور به رایانه برای انجام محاسباتی خاص آشنا شوند، تفکر منطقی در آنهاتقویت شده و حتی ممکن است در آینده یک برنامه نویس چیره دست شوند!

تاکنون نرم افزارهایمختلفی به این منظور طراحی شده است. یکی از ساده ترین این نرم افزارها که برایآموزش برنامه نویسی به کودکان 4 تا 8 ساله طراحی شده است، «لایت بوت» (Lightbot) نام دارد.

ساختار این برنامهبسیار ساده است که کودک در آن می تواند برنامه ای برای حرکت ربات کارتونی موجود درآن بنویسد. این ربات کارتونی می تواند بر اساس دستورات داده شده توسط کاربر در یکسطح دو بعدی حرکت کند. در مجموع فقط پنج عملیات مختلف برای حرکت دادن این ربات موجوداست. این پنج علمیات عبارتند از «حرکت به جلو» (Fowrard)، «گردش به چپ» (turnLeft)، «گردش به راست» (turnRight)، «پرش» (jump) و «روشن شدن» (light).

از آنجا که نوشتن کدبرای این گروه سنی کار دشواری به حساب می آید، دستورات در قالب تصویری به نمایشدرآمده اند تا درک آن برای کودک ساده تر شود. برای نمونه به جای نوشتن کد مرتبط باپریدن، تصویر یک فنر وجود دارد. در واقع این نرم افزار، شباهت زیادی با نرمافزارهای برنامه نویسی تصویری (ویژوال) حرفه ای دارد.

همچنین این برنامه بهکاربر این امکان را می دهد تا همانند زبان های پیشرفته برنامه نویسی، چندین عملیاتمختلف را در قالب یک «رویه» (procedure) با هم ترکیب کند و حتی چندین رویه مختلف را در کدهای خود قراردهد. هر رویه با حرف P و شماره آن به نمایش در می آید. برای نمونه رویه یک با نام P1 نمایش داده می شود. این برنامه همچنین امکان عیب یابی را نیزبه کاربر می دهد.

این نرم افزار در دوقالب تحت وب و نیز ویژه تلفن همراه عرضه می شود. متاسفانه نسخه اندرویدی و iOS این برنامه رایگان نیست، اما نسخه تحت وب آن به صورت بدونهزینه در اختیار کاربران قرار دارد.

برای آشنایی مختصر باشیوه نوشتن برنامه به این نشانی مراجعهکنید. همچنین نسخه تحت وب این نرم افزار در این نشانی در دسترسعلاقمندان قرار دارد.

دانلود نسخه‌های مختلف نرم‌افزار برای سنین 4 تا 8 سالو 9سال به بالا

صالح سپهری فر
جام جم کلیک


 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد