فیلم‌های رایگان دروس دانشگاه‌های برتر ایران و جهان

عنوان

آدرس وب سایت

MIT OpenCourseWare

http://ocw.mit.edu/index.htm

Lynda

http://www.lynda.com/

Total Training

http://totaltraining.com/

Onlinecourses

http://www.onlinecourses.com/ /

videolectures

http://videolectures.net/

مکتب خونه- فیلم‌های رایگان دروس دانشگاه‌های برتر ایران

http://maktabkhooneh.org/

Coursera - Free Online Courses From Top Universities

https://www.coursera.org/

كنسرسيوم OpenCourseWare

http://www.oeconsortium.org/

دانشگاه Yale

http://www.yale.edu/

دانشگاه بركلي كاليفرنيا (UC Berkeley)

http://ocw.berkeley.edu/

وب‌سايت هاي برتر آموزش الكترونيكي دنيا

چندسالی است که آموزش الکترونیکی، به عنوان یک یاز فناوری های جدید در عرصه آموزش، مطرح گردیده است. دنیای پرتلاطم فعلی و نیاز به دانش و آگاهي در تمامی عرصه های زندگی، در کنار مشغله های گوناگون و کمبود زمان،اقبال عمومی به استفاده از آموزش‌ های الکترونیکی را بیش از پیش کردهاست. 

امروزه بسیاری از دانشگاه های معتبردنیا، در کنار آموزش سنتی و حضوری، از مزایای آموزش الکترونیکی نیز بهره می گیرند.این موضوع تنها به دانشگاه ها محدود نشده و شرکت‌های تجاری، موسسات پژوهشی و سایرکسب و کارها، برای برطرف کردن نیازهای آموزشی خود، به این فناوری روی آورده اند.در این میان موسسات  گوناگونی به ارائه خدمات آموزش الکترونیکی مشغول هستند.اما سوالی که مطرح می‌شود این است که از بين انبوه موسسات و وب سایت های آموزشالکترونیکی، کدامیک ، گزينه مناسب ما می باشد؟ خدمات کدامیک از کیفیت بهتریبرخوردار است؟ و کدامیک با اقبال عمومی بیشتری مواجه شده است؟ 

دراین پست قصد معرفی برترین وبسایت های آموزش الكترونيكي دنيا را داریم.

W3Schools

اگر به دنبال کسب دانش در رابطه باطراحی و توسعه وب هستید، وب سایتی بهتر از این پیدا نخواهید کرد. این وب سایتمنابع آموزشی بسیارمناسبی در حوزه های گوناگون طراحی و توسعه وب نظیر HTML، CSS،JQuery، PHP، Ajax،SQL، و ASP،ارائه می کند. علاوه بر این، وب ‌سايت يادشده به ازاي دوره هاي ياد شده،  گواهینامه‌ آنلاین به شركت كنندگان در دوره‌هاارائه می دهد.

Coursera

یکی از محبوب ترین و معتبرترین وب‌سایتهایفعلی آموزش الکترونیکی در جهان است. 

این وب‌سایت به ارائه دوره های آنلاینآموزش عالی می‌پردازد. Coursera،محتوای خود را از بیشاز 60 دانشگاه جهان دریافت می کند. دانشگاههایینظیر دانشگاه واشنگتن، دانشگاهایالتی اوهایو، دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاهملی سنگاپور.

درحال حاضر بیش از 300دوره آموزشی و بهزبانهای گوناگون بین المللی در این وب سایت ارائه می شود.

 Lynda.com

 اینوب‌سایت ویدئوهای آموزشی با کیفیت برای یادگیری مهارت های جدید به شما ارائه میکند. در حال حاضر بیش از 1700 دوره ویدئوی آموزشی در این وب‌سایت موجوداست. اینویدئوها موضوعات گسترده ای نظیر انیمیشن سه بعدی، طراحی، عکاسی، کسب و کارو … راپوشش می دهند. سرویس این وب‌سایت تنها برای 7 روز رایگان است وپس از این مدت، برایاستفاده از خدمات آن باید هزینه عضویت پرداخت کنید.

مکتب خونه

هدف مکتب خونه در دسترس قراردادن آموزش با کیفیت بالا برای همه ی فارسی زبانان است. ما اعتقاد داریم که هیچ کسنباید به خاطر هیچ چیز از لذت یاد گرفتن محروم شود. نباید سن و سال یا مکان وموقعیت و امکانات مالی افرادی را از یاد گرفتن و موفقیت باز دارد.

مکتب خونه در هر ترم تحصیلی، تعداد مشخصی درساز دانشگاه های برتر کشور را با هماهنگی استاد درس شروع به فیلم برداری می کند.سپس در طول ترم با ضبط جلسات درس، جلسات به صورت منظم و به مرور زمان با کمترینفاصله از برگزاری آن کلاس در دانشگاه، بر روی وبسایت قرار می گیرند. اینها درسهاییهستند که دارای برچسب "ترم جاری" بر روی خود هستند.

علاوهبر دروس "ترم جاری"، مکتب خونه سعی می کند که درس های آموزشی متنوع باموضوعات مختلف را با اجازه از مولفان آنها ( در صورت امکان )، بر روی سایت قراردهد. آموزش "نرم افزارهای کاربردی"، درس های "دانشگاه های برتردنیا" و " خان آکادمی" از این دسته هستند.

Universityof the People

 اینسایت در واقع یک دانشگاه آنلاین رایگان است. اگر قصد تحصیل در شاخه هایی نظیر هنر،تجارت، علوم و فناوری را دارید و در عین حال قادر به پرداخت شهریه های هنگفتدانشگاه ها نیستید، این وبسایت را به شما پیشنهاد میکنیم. در این دوره ها هیچهزینه ای دریافت نمی‌شود، ولی اگر مایل باشید می توانیدبا پراخت مبلغ 100 دلار، درآزمون پایان دوره براي اخذ مدرك شرکت کنید.

TED

بهنوعی یک وب سایت بحث و تبادل ویدوئویی در حوزه های گوناگون است. این وب سایت گسترهوسیعی از موضوعات را شامل میشود. موضوعاتی نظیر مباحث عمومی، فناوری، طراحی، کسب وکار، علوم پایه و حتی سرگرمی از جمله مباحث مطرح در این وب سایت هستند. علاوه براین فایل‌های ویدئویی اشخاص معروف درحوزه های گوناگون، توسط این وب سایت در دسترسقرار دارد.

Peer2 Peer University

 پروژهآموزشی رایگانی است که امکان یادگیری با شیوه ای که تمایل دارید را فراهم می کند.در واقع شما می‌توانیددوره آموزشی خود را ایجاد کنیدیا از دوره های موجود استفادهکنید. این شیوه،انعطاف پذیری فراوانی برای یادگیری مطابق میل شما فراهم می کند. ازدیگر مزایای این وب سایت پشتیبانی از چندین زبان زنده دنیا است.

CK-12

اینوب سایت معمولا برای آموزش مدارس استفاده میشود و بدین منظور بخش‌های آموزگار ودانش آموز از هم جدا هستند. همچنین موضوعات آموزشی گسترده ای توسط این وب سایتپوشش داده می‌شود. محتوای این موضوعات در حوزه های علوم پایه، علوم انسانی وریاضیات است. شیوه کار این وب سایت بدین گونه است که آموزگار، طرح درسی و ماژولهای آموزشی خود را ایجاد کرده و سپس دانش آموز به کتابها، ویدئوهای تعاملی و تمرینها دسترسی پیدا می کند.

AcademicEarth

 اینوب سایت کلاس‌های آنلاین و ویدئوهای آموزشی رایگان ارائه می کند. محتوا و آموزش‌هایاین سایت توسط چند دانشگاه معتبر دنیا همچون Stanford،Yale، DartmouthCollege، و MIT،ارائه می شود.موضوعات آموزشی تحت پوشش آن عبارتند از تاریخ،زبان، فلسفه، علوم پایه، ریاضی،مهندسی، کامپیوتر، حسابداری و …

Treehouse

 اگربه دنبال آموزش کدنویسی و طراحی وب هستید، این وب سایت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.در واقع این وب سایت نحوه طراحی وب و نرم افزارهای کاربردی موبایل را آموزش میدهد. موضوعاتی نظیر HTML، CSS، JQuery، PHP، و JavaScript، درحیطه موضوعات این وب سایت آموزشی است.علاوه بر این، ارائه آموزش های گسترده درحوزه طراحی و توسعه نرم افزارهای سیستمعامل های اندروید و iOS، ازديگر بخش‌هاي آموزشي آن مي‌باشد.

MITOpen CourseWare

اینوب سایت کاتالوگی از دوره های آموزشی و منابع آنلاین آموزشی رایگان است که توسطموسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) ارائه می شود. اغلب دوره ها در این وب سایتبه صورت درس های صوتی و تصویری ارائه می‌شوند. موضوعات تحت پوشش دوره‌هاي ياد شدهعبارتند از علوم زندگی،محیط زیست و فناوری. یکی از نقاط قوت این وب سایت ترجمهمحتواهای آموزشی ارائه شده در آن به زبان‌هایی نظیر چینی، پرتغالی، تایلندی،فارسی، ترکی، و کره‌ای است.

MozillaDeveloper Network

اینوب سایت، مستندات و منابع آموزشی کاملی برای توسعه دهندگان وب ارائه می کند. علاوهبر مستندات آموزشی، انجمنی برای توسعه دهندگان وب در نظر گرفته شده که امکان بحث وتبادل نظر در آن فراهم گردیده است.همچنین بخش های مجزایی برای آموزش ابزارهایموزیلا و برنامه های کاربردی موبایل درنظر گرفته شده است.

 Tuts+Network

 اینوب‌سایت مجموعه کاملی از کتاب‌های الکترونیکی، جزوه های آموزشی و راهنماها، ارائهمی کند.اگر به دنبال طراحی و توسعه محصولات و سرویس های فناوری اطلاعات هستید، اینوب‌سایت را از دست ندهید. برای هر عنوان آموزشی، وب‌سایتی مجزادر نظر گرفته شدهاست.

درواقعTuts+ Networkنوعی پورتال آموزشی محسوب می شود. محبوب ترین عناوین آموزشی در این پورتال عبارتندازWordpress, Web Design, Mobile, GameDevelopment, و Vectors.

Codecademy

همانطورکه از اسم این وب‌سایت پیداست، به دنیال آموزش کدنویسی است. 

زبانهایبرنامه نویسی رایانه ای که توسط این وب‌سایت آموزش داده می شوند عبارتند از: PHP،Phyton، Ruby، HTML، و CSS. این وب‌سایت نیزدر زمینه طراحی و توسعه وب فعالیت دارد. برای هر یک از عناوین ذکر شده، بخشی مجزادر نظرگرفته شده است. همچنین شما میتوانیدعضو این وب‌سایت شده و با میلیون ها نفردر سراسر جهان در تعامل باشید.

 Edublogs

همانطورکه از اسمش پیداست برای معلمان، دانشجویان، مدارس و کالج‌ها خدمات وبلاگ ارائه میکند. 

بهعنوان یک معلم شما می توانید از طریق این وب سایت منابع آموزشی را با دانش آموزانخود به اشتراک بگذارید، کمک کنید تا دانش آموزان وبلاگهای رایگان طراحی کنند، وپادکست ها و ویدئوهای آنلاین ارائه کنید. این وب سایت در اشکال گوناگونی سرویسارائه می کند.سرویس رایگان آن فقط 32 مگابایت فضای ذخیره سازی در اختیار شما قرارمی‌دهد. در رابطه با سرویس حرفه ای این وب‌سایت، 10گیگابایت حافظه، پوسته هایمتنوع و پشتیبانی از ایمیل در نظر گرفته شده است که البته هزینه سالانه استفاده ازسرویس حرفه ای آن 39.95 دلار می باشد.

 eHow

تمرکزبیشتر این وب‌سایت در حوزه سبک زندگی است و کمتر به آموزش می پردازد. همانطور کهاز اسم سایت پیداست، به دنبال پاسخ به سوالات “چگونگی” است. البته درکنار حوزه سبکزندگی، به ارائه آموزش های کاربردی در حوزه های مالی، حقوق، و سلامت می پردازد.اگر به دنبال کسب اطلاعات عمومی در زندگی روزمره خود هستید، eHowوب‌سایتی مناسببرای شماست.

 About.com

 کمترکسی است که حداقل یکبار از این وب‌سایت دیدن نکرده باشد. ایدهاین وب‌سایت تقریباشبیه eHowاست، با این تفاوت که دامنه بسیار وسیعی از موضوعات را پوشش میدهد. موضوعاتی نظیرتغذیه،سلامت، خانه، فناوری، مسافرت، کسب و کار، صنعت، آموزش،ورزش، مشاغل، و حتی اخبار.این گستره عظیم مطالب، یکی از دلایل محبوبیت این وب سایتاست و به نوعی این وبسایت را به انتخاب اول بسیاری از مخاطبان تبدیل کرده است.

 CodeSchool

 اینوب‌سایت، ویدئوهای آموزشی در حوزه توسعه وب و کدنویسی ارائه می کند. شما می توانیدبه یادگیری Ruby،HTML، CSS، JQuery، JavaScript، و سایر تکنیکها وزبان های برنامه نویسی بپردازید. این سایت سرویس رایگان نیز دارد ولی اگر استطاعتخریداری سرویس حرفه ای آن را داشته باشید،قطعا Code School به یکی از اولینانتخاب های شما تبدیل خواهد شد.

جمع بندی

آموزش الکترونیکی، بخش مهمی از زندگی این روزهای ما را تشکیل می دهد. دراین میان وبسایتهای فراوانی به ارائه خدمات آموزش الکترونیکی مشغول هستند. مسلما انتخاب وبسایت مناسب در این فضا، مطابق بانیاز کاربران کاری دشوار است. بدین منظور در اینپست به بررسی بخشی از برترین وبسایتهای آموزش الكترونيكي دنيا پرداختیم.درپست آینده این مطلب را کامل نموده و سایر وب سایتهای برتر در این حوزه را معرفیخواهیم نمود. مسلما این وب سایت ها تنها وب سایت های معتبر و مهم در این حوزهنیستند اما شکی وجود ندارد که بخشي از پرطرفدارترین، باکیفیت ترین و پربازدیدترینوبسایت های فعلی آموزش آنلاین در جهان به شمار مي‌روند.
وب‌‌سایتهای معرفی شده خدمات متنوعی را ارائه می دهند. خدمات ارائه شده شامل جزواتآموزشی،فایل های تصویری، پادکست، امکان خلق وبلاگ های آموزشی و عضویت در انجمن هایعلمی است. لازم به ذکر است که بازار آموزش الکترونیکی در جهان هر لحظه رو بهپیشرفت است و هر روز وب‌سایت یا سرویسی جدید به دنیای سرویس های آموزش الکترونیکیاضافه میشود. بر این اساس اگر علاقمند به پیگیری و دنبال کردن اخبار واطلاعات اینحوزه هستید، به شما توصیه می کنیم مطالب این بخش از وب سایت ما را دنبال نمایید.

منبع: Noupe