ادامه مطلب

تاریخ ایجاد: چهارشنبه 23 بهمن 1391 تعداد بازدید: 3057 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
تعریف مفاهیم سمينار، همایش، کنفرانس و

کنگره (Congress)

 کلمه کنگره فرانسوي است که وارد زبان فارسي شده در تلفظ بايد گافِ وسط آن ساکن باشد . يعني اجتماع و انجمني از آگاهان ،‌صاحبنظران و دانشمندان براي بحث و گفتگو پيرامون مسايل سياسي ،‌علمي ،‌هنري و نظاير آن . همچنين به مجمعي که از سران دُوَل ، نمايندگان کشورها يا دانشمندان تشکيل مي شود تا در باب مسايل سياسي ،‌اقتصادي و علمي بحث کنند ، کنگره گفته مي شود

 کنفرانس (Conference)

 کنفرانس يعني مجلسي که تشکيل مي شود براي آنکه کسي مطالب علمي را براي ديگران بيان کند . معني ديگر آن اجتماع و انجمني از عده معدودي براي بحث در مسايل سياسي ،‌اجتماعي و فني مي باشد.کنفرانس کوچکتر از کنگره است . ضمنا" به اجتماع گروهي از متخصصان فن براي شور و بحث در باب مسائل فني و يا اجتماع جمعي از سياستمداران ، روساي دولتها ،‌وزيران به منظور حل يک مسائله سياسي داخلي و بين المللي کنفرانس نيز اطلاق مي شود .

 سمينار (Seminar)

 دسته اي از دانشجويان که تحت نظر يک استاد ، در رشته اي خاص به تحقيق و تتبع بپردازند و سخنراني هائي در آن رشته ترتيب دهند ،‌همچنين به دوره اي از تحصيلات ،‌که توسط چنين دانشجوياني تثبيت شود سمينار گفته مي شود. معني ديگر سمينار ،‌ اطاقي است که دانشجويان در آن گرد هم آيند و به تشريح موضوعي  بپردازند . در کشورمان واژه "همايش" جايگزين سمينار شده است . اما ديده مي شود بسياري از مجامع با اهداف متفاوت از معني ، با عنوان "همايش " برگزار مي گردند .

 سمپوزيوم (Symposium)

 مجمعي که هدفش مباحث فلسفي و علمي باشد و يا مجمعي که در آن اشخاص مختلف راجع به موضوعي واحد ،‌مقالاتي ارائه نموده و يا سخنراني هائئ ايراد نمايند . مانند سمپوزيوم نفت يا سمپوزيوم حکمت و فلسفه و نظاير آن . عنصر اصلي در سمپوزيوم ،‌موضوع واحد آنست .

 گردهمآيي

   گردهم آيي ،‌اجتماع کردن براي بحث و گفتگو پيرامون موضوعي که اصلا" جنبه علمي تحقيقاتي نداشته باشد . مجمعي است که برگزار کنندگانش قصد آن دارند تا موضوع مورد علاقه خود را از زواياي مختلف مورد بحث و بررسي قرار دهند. مثل حضور استانداران ، يا مديران کل واحدهاي يک سازمان و يا مسئولان انجمن هاي صنفي و تخصصي و نظاير آن .... در گردهم آيي سخراني و يا مقالات تخصصي ارائه نمي گردد .

 بزرگداشت

 بزرگ داشتن ، تعظيم کردن ، توقير کردن ،‌تکريم کردن ياد و خاطره شخصيتي که در عرصه هاي علمي ،‌فرهنگي ، هنري و ... شاخص بوده است و اينک در ميان ما نيست . در مراسم بزرگداشت ،‌چندين سخنران در باره آراء و نظرات و آرمانهاي نيک آن شخصيت سخنراني مي نمايند .             

 جشنواره (Festival)

  جَشن + واره -

     1- " واره " يعني نوبت ، مرتبه - به قول رودکي سمرقندي : گــُــل دگر ره به گلستان آمد    واره باغ و بوستان آمد

           واره وقتي به آخر اسم ملحق شود معاني مختلفي پيدا مي کند از جمله " نوبت شادي "

     2- " جـَشن " يعني مجلس شادماني ، محفل نشاط - ضيافت - سُرور و شادي  .

 برگزاري مراسمي تحت عنوان " جشنواره " بدين علت است که برگزارکنندگانش مي خواهند اتفاق مبارکي که مثلا" سال پيش در عرصه هاي مختلف علمي ، هنري ، فرهنگي ،‌صنعتي و نظاير آن رخ داده است ، امسال مورد معرفي و تجليل و تمجيد قرار دهند . سخنرانان جشنواره مي توانند در باب موضوع جشنواره ، از دري سخن گويند با اين تفاوت که مطالب بايد به سوي معرفي و تجليل و تمجيد ميل داشته باشد .

 دو نکته بسيار مهم

 1- گذاردن کلمه " اولين‌" و يا " نخستين " در کنار کنفرانس ، کنگره ، جشنواره ، گردهم آيي ، همايش و .... اساسا" صحيح نمي باشد . چناچه برگزاري آن در موعد ديگري با همان اهداف و موضوع تکرار شد ،‌در آن صورت کلمه شمارش " دومين " ،‌"سومين" و غيره را مي توان در جلوي تيتر مراسم اضافه نمود .

2- معمول شده است برگزارکنندگان اينگونه مجامع در پايان مراسم ، قطعنامه و يا بيانيه اي را منتشر مي نمايند . قطعنامه و يا بيانيه اصولا" محصول و يا عصاره مطالبي است که در اثر اين اجتماع و مشورت و گفتگوها بدست آمده است . اما بين اين دو فرق است " قطعنامه" ناظر بر اجرا و مستلزم پيگيري هاي مفاد آنست که بعضا" واجد الزامات حقوقي و يا قانوني هم مي باشد اما " بيانيه " سفارش نامه است ،‌توصيه است و فاقد هرگونه الزامات . اگر در پايان مراسم ، از واژه قطعنامه استفاده شده ، بايد در مجامع آتي نتايج اجراي قطعنامه مجمع قبلي گفته شود ، در غير اينصورت بهتر است از واژه " بيانيه " استفاده گردد .


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد