ادامه مطلب

تاریخ ایجاد: یک شنیه 23 شهریور 1394 تعداد بازدید: 2747 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
چرا برنامه نویسی اندروید را یاد بگیرم؟

چرا برنامه نویسی اندروید را یاد بگیرم؟

اگر  هم به برنامه نویسی اندروید علاقه مند هستید ودوس دارید آنرا یاد بگیرید و یا نه فقط دوس دارید کمی بیشتر در مورد اندرویدبدانید و هنوز مطمئن نیستید که آن را یاد بگیرید، مطالب این پست به  کمک خواهد کرد تا با دیدی بازتر و انگیزه بیشتربه سراغ اندروید بروید و چگونگی خلق نرم افزارهای اندرویدی و یادگیری اندروید فرا بگیرید. آنچه دراین پست خواهید خواند:

آمارهاو ارقام در مورد اندروید

میزان محبوبیت اندروید

میزان کسب درآمد برنامه نویسان اندروید

پیش بینی آینده اندروید و برنامه نویسان اندروید

آمارها و ارقام در مورد اندروید

شایدخود اندیرابین (خالقاندروید) هم زمانی که داشت در شرکت کوچک اندروید روی تولید نرم افزار برای گوشیهای موبایل کار می کرد، فکرش را نمی کرد که روزی شرکت گوگل، غول بزرگ دنیای فناوریو اطلاعات آن را بخرد و بعد آن اندروید به اوج محبوبیت و معروفیت برسد. البته کهبعید است گوگل روی چیزی دست بگذارد و ساده از آن بگذرد.

حالااندروید به کمک گوگل در روزهای اوج خود به سر می برد و به عنوان سیستم عامل اکثرگوشی های موبایل های هوشمند، تبلت ها و تلویزیون های هوشمند خودش رو مطرح کرده.گوگل با قرارداهایی که با غول های دنیای تکنولوژی مثل سونی، سامسونگ، ال جی،موتورولا، اچ تی سی و … بسته است خیلی زود تونست اندروید را توسعه دهد که سهم بازار اندروید نسبت به سایر رقباتایید این ادعاست.

مقایسهسهم بازار گوشی های هوشمند  (اندروید، IOS ،WindowsPhone و …)

آمارمنتشر شده از موسسهمعتبر بین الملی داده(IDC) میزانفروش و سهم بازار چهار سیستم عامل برتر گوشی های هوشمند یعنی اندروید، IOS شرکت اپل، ویندوز (WindowsPhone شرکتمایکروسافت)،BlackBerryشرکت بلک­بری و سایر سیستم عامل ها در سال ها ۲۰۱۲ ، ۲۰۱۳  و ۲۰۱۴ را نشان میدهد:

اگرهنوز انگیزه یادگیری برنامه نویسی اندروید در بوجود نیامده، پیشنهاد می کنم ادامه این مطلب را بخوانید.

 پیشبینی سهم بازار گوشی های هوشمند تا سال ۲۰۱۸

براساس تحلیل موسسه بین الملی داده(IDC) ازفروش و سهم بازار سیستم های عامل برتر گوشی های هوشمند، پیش بینی شده که اندرویدبیش از ۷۵ درصد بازار را در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ در دست خود خواهد داشت.

براساس این آمار حداقل یک میلیارد گوشی هوشمند میتنی بر اندروید در سال های جاری دردست مردم خواهد بود و این یعنی بیش از یک میلیارد مشتری بالقوه برای برنامه نویساناندروید. البته اینکه چند درصد این مشتری ها برای خواهند بود، بستگی به این دارد که چه برنامه هایی خلق می کنید برای خلقبرنامه هم  نیاز دارید که برنامه نویسیاندروید را یاد بگیرید.

سهم بازار گوشی های اندرویدی در کشور ایران

متاسفانهآمار دقیقی در مورد سهم بازار گوشی های هوشمند در کشور عزیزمان ایران (بصورتمعتبر) در دسترس نیست. اما به راحتی می توان با مشاهدات آن را حدس زد. به علت گرانبودن محصولات اپل نسبت به اندروید و تبادل اقتصادی بیشتر ایران با شرکت های مبتنیبر اندروید و محبوبیت این سیستم عامل میان ایرانیان، سهم بازار گوشی های هوشمند باسیستم عامل اندروید نسبت به سایر گوشی ها در ایران خیلی بیشتر از آمار جهانی وبالای ۹۰ درصد باشد.

 میزان محبوبیت اندروید

البته خود اندروید هم با قابلیت ها و انعطاف پذیری که دارد به عنوان یکی از محبوب ترینسیستم عامل ها در دل کاربران جای گرفته. و از طرفی برنامه نویسان و طراحان نرمافزارهای کاربردی این فرصت و فضا را برای تولید app هاو بازی های مورد نیاز کاربران این سیستم عامل حس کرده اند و هر روز صد ها نرمافزار برای اندروید  تولیدمی شود که این خود حاکی از محبوبیت و تعداد کثیر کابران اندروید است.

برایبررسی محبوبیت یک سیستم عامل، علاوه بر تعداد مشتریان، میزان دانلود نرم افزارهایآن نیز  یک معیار مناسب باشد. میزان برآورددانلود نرم افزارهای گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۳ در محدوده ۵۶ تا ۸۰ میلیارد بودهکه پیش بینی میشود این عدد در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۲۰۰ میلیارد دانلود برسد.

به گزارش موسسه تحقیقاتی ABI درسال ۲۰۱۳ بیش از ۵۶ میلیارد نرم افزار برای گوشی های هوشمند دانلود شده که ۵۸ درصدآن متعلق به گوشی های اندرید گوگل، ۳۳ درصد متعلق به IOS اپل،۴ درصد متعلق بهWindows Phone مایکروسافت و ۳ درصد متعلق به  BlackBerry میباشد.

سهمکاربران ایرانی از دانلود نرم افزاری های اندرویدی

سهمکاربران ایرانی از این دانلودها خیلی کم بوده که علت های مختلفی دارد: مثل تحریمهایی که اجازه دسترسی را منع میکند، تجاری بودن خیلی از این نرم افزارها که یاکاربران ایرانی تمایل به پرداخت پول ندارند و یا راهی برای پرداخت های بین الملیوجود ندارد، عدم پشتیبانی از زبان فارسی هم یکی دیگر از علت هاست. بنابراین بازاربسیار مناسبی برنامه نویسان اندرویدی ایرانی محیاست. این هم اضافه میکنم کهایرانیان از نرم افزارهای فارسی استقبال فوق العاده ای می کنند و این رو می تونیداز آمار دانلودهایی شبکه هایی مثل بازار فهمید.

سهم برنامه نویسان ایرانی در تولید نرم افزاری های اندرویدی

برنامه نویسان اندرویدی ایرانی در تولیدappهای جهانی (عمومی نه ایرانی) تقریبا هیچ سهمی ندارند و این بهدو علت عمده است:

 ۱.عدم شناخت و آگاهی از بازار جهانی نرمافزارهای اندرویدی

 ۲. تحریم هایی که اجازه فروش را منع میکنند.

علت اول را امیدواریم با اطلاعات و آموزش هایی که در سایت آسایاد در اختیارتان قرار میدهیم برطرف شود.

درمورد علت دوم نیز آموزش های کافی در سایت آسایاد در اختیارتان قرار خواهیم داد.

امادر مورد نرم افزارهایی اندرویدی ایرانی چند وقتی هست که برنامه نویسان ایرانی برایتولید نرم افزارهای ایرانی بروی بستر اندروید دست بکار شده اند اما با قابلیتهای اندرویدو از آنجا که هر روز به تعداد کابران اندرویدی اضافه می شود، جای برای توسعه بسیاراست.

 میزان کسب درآمد برنامه نویسان اندروید

ماشینحسابتان را بردارید میخواهیم میزان درآمد یک برنامه نویس اندروید را حساب کنیم.فرض کنید  برای تولید یک بازی یا یک برنامهبرای سیستم عامل اندروید حدود یک ماه وقت گذاشتید و میخواهید نرم افزار تولیدی خودرا فقط یک دلار ناقابل (حدود سه هزار تومان) بفروشید.

همینطور که بخش هایی قبلی اشاره شد حدود یک میلیارد کاربر اندرویدی وجود دارد که بیشاز هشتاد میلیارد نرم افزار اندرویدی رو دانلود کرده اند.

یکدرصد مشتریان جهانی: فرضکنید فقط سهم یک درصدی از این مشتریان را بتوانید جذب کنید (یعنی صد میلیون نفر)آنگاه  در آمدی صدمیلیون دلاری خواهید داشتیعنی حدود ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان (سه هزار میلیارد تومان(

۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ * ۳,۰۰۰  = ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

بله،تعجب نکنید سه هزار میلیارد تومان

فکرمیکنید بیل گتس (رئیس مایکروسافت، صاحب شرکت همین ویندوز های خودمان) یا مایکلزاکربرگ (خالق فیس بوک) چگونه  این همه معروف و پولدار شدند؟ آنها فقط توانستندایده و محصولشان را به افراد زیادی  ارائه کنند.

فقطیک صدم درصد مشتریان جهانی: حالافرض کنید فقط و فقط سهم یک صدم درصدی (۰.۰۱ درصد)از این مشتریان را بتوانید جذبکنید (یعنی یک میلیون نفر) آنگاه  در آمدییک میلیون دلاری خواهید داشت یعنی حدود ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰, تومان (سه میلیارد تومان)

۱,۰۰۰,۰۰۰ * ۳,۰۰۰  = ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰

بلهسه میلیارد تومان، شاید نسبت به عدد قبلی کم به نظر برسد اما این معادل ۲۵۰ سال درآمدیک کارمندی است که ماهیانه یک میلیون تومان در آمد دارد. باز بنظرتان کم است؟

البتهاین را هم در نظر بگیرید این ارقام تنها برای فروش یک نرم افزار و آن هم فقط یکدلار بود. حالا بقیه حالات رو خودتان حساب کنید.

بنظرتانارزشش را ندارد آدم برای یادگیری ابتدا هزینه کند و سپس با تلاش درآمد این چنینیداشته باشد؟

 اگرمیخواهید آمارهای واقعی میزان درآمد برنامه نویسان ایرانی را بدانید پست «بررسی درآمد برنامه نویسان ایرانی اندروید» رامطالعه کنید.

 پیش بینی آینده اندروید و برنامه نویسان اندروید

پیشبینی سهم بازار بیش از ۷۵ درصدی گوشی های موبایل اندرویدی و وجود بیش از یکمیلیارد کاربر اندرویدی یک طرف،  آنچه مسلم است در سال های آینده اکثر دستگاهها بصورت موبایل و قابل حمل خواهند بود که در حال حاظر سیستم عامل اکثر آنهااندروید است.

برنامهنویسی برای موبایل و آن هم سیستم عامل اندروید یک امتیاز به حساب می آید زیراعلاوه بر مشتریان زیاد و درآمدزایی از طریق خلق نرم افزارهای اندرویدی که در بخشقبلی اشاره شد، در سال های آینده تقریبا تمام شرکت ها به برنامه نویس اندروید نیازخواهند داشت و در پی استخدام آنها خواهند بود. بنابراین آینده اندروید و برنامهنویسان اندروید بسیار روشن است.

 

اگر  هم به برنامه نویسی موبایل علاقه مند هستید ودوست دارید برنامه نویسی اندروید را فرا بگیرید، پیشنهاد می کنم فرصت را از دستندهید و دست بکار شوید. اگر چیزی نمیدانید مهم نیست، ما تمام آنچه برای تبدیل شدنبه یک برنامه نویس اندروید نیاز هست را مرحله به مرحله در اختیارتان قرار خواهیمداد.

ازکجا باید شروع کنم؟ حالا وقت آن رسیده که «نقطه شروع یادگیری برنامه نویسی اندروید» را مطالعه کنید.

منبع : آسایاد
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد