ادامه مطلب

تاریخ ایجاد: چهارشنبه 28 بهمن 1393 تعداد بازدید: 2187 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
10 استراتژیهای فناوري برتر سال 2015 از نگاه گارتنر

استراتژیهای فناوري به نوعي تعیین­ کننده مسيرهايي است که شرکتهاي فناوري روي آنها سرمايه­‏ گذاري و تمرکز ويژه‏اي نموده ­اند،در همین راستا، شرکت گارتنر، شرکت تحقیقاتی و تحلیلی فنآوری اطلاعات و مشاوره آمریکا، روند فناوريتا سال 2015 در سه حوزه اصلي زیر معرفی نمود:

1- ادغام دنياي واقعي و دنیای مجازي،

2- ظهور هوش در همه جا

3- تاثير فناوري اطلاعات جدیددر تغيير مدل کسب وکار ديجيتالي

ديويدکرلي، قائم مقام گارتنر در اين زمينه مي‏گويد: ما 10 مورد از برترين استراتژیهای فناوريرا که سازمان‏ها نمي‏توانند در فرآيند برنامه­ريزي راهبردي خود آنها را ناديده بگيرندشناسايي کرده‏ايم. اين لزوما به معناي برنامه­ريزي و اجراي تمامي روندها به يک ميزانبراي هر سازمان نيست، اما نگاه آنها را به آينده تعیین میکند.

ادغامدنياي واقعي و دنیای مجازي(Merging Real and Virtual Worlds)

1-    رایانش در همه جا (Computing Everywhere)

ابزارهايموبايل و ابزارهاي پوشيدني بخشي از يک محيط رایانشي گسترده هستند که شامل لوازمالکترونيکي مصرفي و صفحه نمايش متصل در محل کار و فضاهاي عمومي است. اين محيط کههر روز در حال گسترش است، بايد خود را با نيازهاي کاربران ابزارهاي همراه منطبقکند. گسترش اين محيط چالش­هاي مديريتي مهمي را براي نهادهاي IT ايجادميکند و همزمان باعث ميشود اين نهادها کنترل خود را روي کاربران نهايي اين ابزارهااز دست بدهند. اينموضوع نياز به افزايش توجه به ايده هاي تجربي کاربران هم دارد.

2-   اينترنتاشيا (TheInternet of Things)

ترکيبجریان و پردازش داده‏ها با ارائه خدمات ديجيتالي در همه جا، براساس چهار مدلکاربري ايجاد شده است: مديريت، کسب درآمد، عملکرد و توسعه.  اين چهار مدل پايه ‏در اينترنت اعمال ميشود.شرکتها نبايد خودشان را به اين فکر محدود کنند که تنها اينترنت اشيا پتانسيل لازمبراي نفوذ و به کارگيري اين چهار مدل را دارد. مثلا مدل پرداخت به ازاي هر باراستفاده در دارايي­هايي مانند تجهيزات صنعتي، خدمات پرداخت حق بيمه به ازايرانندگي، افرادي مانند مستاجران، مکان‏هايي مانند پارکينگها ‏و سيستم‏هايي مانندخدمات رايانش ابري به کار برده میشوند. شرکتهايمختلف در تمام صنايع اين چهار مدل را به کار بگيرند.

3-   چاپسه بعدی(3D Printing)

 کاربردهايجديد صنعتي، پزشکي و مصرفي نشان ميدهد که چاپ سه بعدي، ابزاری ارزان قيمت، واقعي وبادوام براي کاهش هزينه ها از طريق ارتقا طراحي ها و کوتاه کردن فرآيند ساخت وتوليد خواهد بود. پيش بيني ميشود صادرات جهاني پرينترهاي سه بعدي در سال 2015 رشد98 درصدي خواهد داشت و بعد از آن در سال 2016 صادرات اين محصولات تا دو برابرافزايش پيدا مي‏کند. 

ظهور هوش در همه جا  (Intelligence Everywhere)

1-    تحليلپيشرفته، فراگير و نامرئي(Advanced, Pervasive andInvisible Analytics)

باافزايش حجم داده‏‏هاي توليد شده توسط سيستمهاي مختلف و رشد داده‏هاي با ساختار يابدون ساختار، داخل يا بيرون يک کسب و کار، تحليل داده ها به يک مرحله مرکزي و اصليدر روند پردازش داده تبديل ميشود. هر راهکار کاربردي در حال حاضر به يک راهکار تحليليديگر نياز دارد. سازمانها لازم است شيوه انتخاب بهترين فيلترينگ براي حجم زيادداده هاي بيرون آمده از اينترنت اشيا، رسانه هاي اجتماعي و ابزارهاي پوشيدني رامديريت کنند تا در نهايت دقيقا اطلاعات درست را به فردي مرتبط در زمان مقتضيبرسانند.

 BigData حجم قابل توجهي از داده‏هاي پيچيده که پردازش سنتي آنها ممکن نيست،ابزاري مهم و توانمند براي اين جريان است، اما لازم است تمرکز روي تغيير تفکرابتدا درباره سوال و جواب‏هاي کلان و سپس خود BigDada اتفاقبيفتد، چون ارزش در پاسخ ها است نه در داده‏ها.

2-   سیستم­های متن-غنی(Context-Rich Systems)

ترکیبهوش در همه جا با تحلیل فراگیر، توسعه سیستم­هایی که به محیط اطراف خود هشدار دادهو قادر به پاسخگویی مناسب هستند را هدایت خواهند نمود. امنيت آگاهي فراگير، ابزارکاربردي جديدي از اين قابليت نوين است، اما قابليتهاي ديگري نيز پديدار خواهند شد.برنامه‏هاي کاربردي با درک متن درخواست کاربر، نه تنها پاسخ امنيتي را تنظيمميکنند، بلکه چگونگي تحويل اطلاعات به کاربران‏ را تا حدود زيادي در دنياي رایانشپيچيده تسهيل ميکنند.

3-   ماشین­هایهوشمند (SmartMachines)

 نمونه اولیهاز وسایل نقلیه مستقل و بدون راننده، رباتهای پیشرفته، دستیاران شخصی مجازی و مشاورانهوشمند در حال حاضر وجود دارند و به سرعت در حال تکامل می­باشند، ظهور عصر جدید ازدستگاه کمکی، دوران ماشین­های هوشمند را در تاریخ IT متحول خواهند نمود. تحليل عميق اعمال شده جهت فهم زمينه­هايفناوري، درک درستي از چارچوب دنياي ماشینهاي هوشمند ارائه مي‏دهد. اين شالوده باترکيبي از الگوريتم‏هاي پيشرفته به سيستم‏ها اجازه درک محيط اطراف، خود يادگيرندگيو عملکرد خودکار مي‏دهد.

تاثيرفناوري اطلاعات جدید درتغيير مدل کسب و کار ديجيتالي (The New IT Reality Emerges)

1-     رایانش ابري/کاربري(Cloud/ClientComputing)

همگراييفناوري‏هاي رايانش ابري با رايانش دستگاه­های همراه، موجب افزایش توسعه برنامه­هایکاربردی شده است که ‏ در ساير دستگاه­ها نيز بکار برده ميشوند. رایانش ابري با مدلجديد باعث گسترش رایانش سلف­سرويسی (self ServiceComputing) مي‏شود و برنامه­هاي کاربردي داخلي وخارجي مختلفي براساس اين مدل ساخته خواهند شد. در حاليکه هزينه هاي شبکه و پهناي باند به نفعبرنامه هايي است که از هوش و ذخيره سازي دستگاه­هاي سرويس­گيرنده به طور موثر،هماهنگ و مديريت شده استفاده ميکنند، اساس و پايه ابر نيز خواهند بود.

درکوتاه مدت، تمرکز رایانش ابر/کاربر روي همگام­سازي محتوا و وضعيت برنامه کاربرديدر دستگاه‏هاي چندگانه و همچنين برنامه‏هاي قابل حمل در همه دستگاه­ها خواهد بود. با گذشت زمان، برنامه‏هاي کاربردي براي پشتيباني استفاده همزمان از چنددستگاه متحول خواهند شد. امروزه پديده نسل دوم صفحه نمايش­ها بر مشاهده تلويزيونبا استفاده از تلفن همراه تمرکز دارد. در آينده بازي‏ها و برنامه‏هاي کاربردي بااستفاده از صفحه نمايش­هاي چندگانه، ابزارهای پوشیدنی و ديگر دستگاه ها يکسانخواهند شد و تجربه پيشرفته ديگري را ارائه خواهند کرد.

2-برنامه­هایکاربردی و زیرساخت بصورت نرم­افزاری(Software-Defined Applications andInfrastructure)

برنامه­نویسیچابک(Agile)، از برنامه­های کاربردیبرای ایجاد زیرساخت­ پایه، برای فعال کردن سازمان­ها جهت ارائه انعطاف­پذیری لازم درایجاد کسب و کار دیجیتالی، ضروری است.

3-فناوری اطلاعات در مقیاسوب (Web-ScaleIT)

فناوری اطلاعات در مقیاسوب، یک الگوی رایانش کلاس-جهانی است که قابلیتهای ارائه­دهندگان خدمات ابری بزرگ رادرون یک سازمانی فناوری اطلاعات ارائهمیدهد. اکثرسازمان­ها، تفکر، عملیات و ایجاد برنامه­های کاربردی و زیرساخت­ها را مشابه غول­هایوب دنیا از قبیل آمازون، گوگل و فیس بوک خواهند نمود.

4-امنيت مبتنی بر ريسک و محافظت از خود (Risk-BasedSecurity and Self-Protection)

تماممسيرها به آينده ديجيتال به امنيت منتهي مي‏شود. در عين حال در دنیای کسب و کارديجيتالی، فاکتور امنيت مانعي براي توقف جريان توسعه و پیشرفت نمی­باشد. سازمانهابطور روز افزون به اين واقعيت پي مي‏برند که تامين امنيت 100 درصدی و محیطی امن،امري غيرممکن است. با پذيرش اين واقعيت آنها به ارزيابي ريسک­های امنيت وراهکارهاي بهبود حفاظت از خود به صورت دقيق­تر و پيچيده تري، ميپردازند. printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد